Za oddeljano povezavo v omrežje FRI namestite <ahref="https://www.wireguard.com/install/">WireGuard</a>, ustvarite ključ in sledite napotkom za posamezni sistem.
<details>
<summary>Windows / Mac</summary>
<p>
Zaženite WireGuard, kliknite <em>Import tunnel(s) from file</em> in izberite preneseno datoteko z nastavitvami. VPN nato (de)aktivirate s klikom na gumb <em>(De)activate</em>.
</details>
<details>
<summary>Android / iOS</summary>
<p>
Zaženite WireGuard, izberite <em>Scan from QR code</em> in skenirajte kodo, prikazano ob izdelavi novega ključa.
Nastavitve shranite (kot skrbnik) v <code>/etc/wireguard/wg-fri.conf</code>. VPN nato (de)aktivirate s <code>sudo wg-quick up wg-fri</code> oz. <code>sudo wg-quick down wg-fri</code>.
<p>
Povezavo lahko uvozite tudi v NetworkManager z ukazom <code>nmcli connection import type wireguard file wg-fri.conf</code>.
Privzete nastavitve čez VPN usmerijo le promet, namenjen strežnikom na FRI in UL. Če vklopite prvo opcijo, bo vaš računalnik čez VPN usmeril ves promet. Če izklopite drugo opcijo, bodo nekateri strežniki dostopni le prek naslova IP. Če ste v dvomih, pustite privzete nastavitve. Podrobnejše informacije so v <ahref="https://doku.fri.uni-lj.si/vpn#nastavitve">dokumentaciji</a>.
Nastavitve za povezavo so izpisane spodaj. Zasebni ključ varujte enako skrbno kot geslo, s katerim ste se prijavili; priporočena je raba šifriranega diska. Za nov ključ osvežite to stran.
V nastavitvah lahko dodate ali odstranite vnose <code>AllowedIPs</code>. Ti določajo naslove, do katerih bo vaš računalnik dostopal skozi omrežje FRI. Da VPN uporabite za ves promet, dodajte vrstice <code>AllowedIPs = 0.0.0.0/0</code>. Če ne želite uporabljati imenskih strežnikov FRI, odstranite vnos <code>DNS</code>; to lahko vpliva na dostopnost nekaterih storitev.